piątek, 7 kwietnia 2017

Oczyszczanie twarzy.Rodzaje skóry.


      Wizytówką każdej kobiety jest skóra. Jej wygląd świadczy o stanie zdrowia oraz ma duży wpływ na samopoczucie. Zadbana piękna cera każdej kobiecie dodaje pewności siebie. Ale czy wiecie, że sekret pięknej, promiennej skóry tkwi w prostych, codziennych zabiegach??? Trzeba tylko zdać sobie sprawę z ich znaczenia.
Skóra jest najbardziej zewnętrznym organem, stanowi pierwszą barierę oddzielającą organizm od środowiska zewnętrznego. Złożona jest z wielu warstw : tkanki podskórnej, skóry właściwej oraz naskórka. Ten z kolei składa się z 4 kolejnych warstw (podstawnej, kolczystej, ziarnistej i rogowej).

Skórę pokrywają: martwe komórki naskórka, łój, zanieczyszczenia środowiska, kurz, resztki stosowanych kosmetyków pielęgnacyjnych i makijażu. Wszystko to musi zostać oczyszczone, aby skóra mogła oddychać i prawidłowo funkcjonować. Dlatego nawykiem powinno stać się prawidłowe jej zmywanie. Jednak trzeba robić to umiejętnie, tak aby nie zaburzać fizjologicznych procesów odnowy zachodzących w skórze i nie osłabiać naturalnej bariery ochronnej - płaszcza lipidowego.


     
OCZYSZCZANIE SKÓRY

Czy woda i mydło wystarczy???
Zdecydowanie nie. Mycie wodą nie jest wystarczające, ponieważ nie rozpuszczają się w niej wszystkie zanieczyszczenia.  Najczęściej pytają o to mężczyźni. Dziwi ich różnorodność kosmetyków do mycia, uważają że to przesada. A przecież oczyszczanie skóry dotyczy również i panów. Kiedy więc upierają sie przy samej wodzie, pytam ich, dlaczego samochód myją 5-stopniowym programem na stacji, przecież wystarczy tylko woda z kranu. : )
Z kolei zwykłe mydło zawiera związki wapnia, które zatykają pory, a jego odczyn (zasadowy pH 8-10,5) niszczy naturalna barierę ochronna skóry. Przez to skóra jest ściągnięta i przesuszona oraz podatna na podrażnienie i alergie. Prawidłowy odczyn skóry powinien wynosić pH 5,5 czyli stwarzać środowisko kwaśne.
Tradycyjne mydło zastępują dermatologiczne kostki myjące typu syndat zawierające delikatne działające syntetyczne detergenty. Nie są to mydła w sensie chemicznym, więc nie zmieniają pH skóry.

Płyn micelarny???
Jest to świetne rozwiązanie do zmywania skóry. Ma większą zdolność do usuwania zanieczyszczeń niż woda. Zawiera micele (kuliste cząsteczki) podobne do fosfolipidów obecnych w naszych błonach komórkowych. Składają sie z części która ma powinowactwo do wody (hydrofilowa) i takiej która odpycha wodę (hydrofobowa). Dzięki czemu usuwa ze skóry zanieczyszczenia tłuste oraz te rozpuszczalne w wodzie. Dodatkowo nawilżają skórę. Płyny micelarne nie wymagają spłukiwania wodą. W aptece mamy do dyspozycji szeroki wybór specjalistycznych płynów micelarnych w zależności od rodzaju skóry 

Mleczka do demakijażu.
Mają charakter emulsji, w których cząsteczki oleju zawieszone są w fazie wodnej.  Są dość gęste. Zmywamy je zwilżonym wacikiem. Mleczka te można stosować również do zmywania makijażu z okolic oczu.

Pianki i żele
To typowo wodne kosmetyki zawierające surfaktanty, czyli substancje obniżające napięcie powierzchniowe. Po nałożeniu masujemy lekko twarz po czym spłukujemy obficie woda.




Podstawowym kryterium w doborze odpowiedniego kosmetyku do oczyszczania jest określenie swojego typu skóry!





RODZAJE SKÓRY:

1.     DELIKATNA/ WRAŻLIWA
Nadmiernie reaguję na różne czynniki, często jest podrażniona. Towarzyszy jej uczucie ściągnięcia, pieczenia, wysuszenia zwłaszcza po umyciu.
Kilka wskazówek: Nie uciskaj oraz nie trzyj, delikatnie osuszaj skórę po umyciu, wodę możesz zastąpić naparem z lipy lub nagietka, wybierz płyn micelarny do skóry wrażliwej lub żel do mycia takiej skóry. Szukaj produktów z allantoiną, cynkiem i miedzią( łagodzą podrażnienia i regenerują).

2.     SUCHA/ATOPOWA
Nie lubi detergentów i kosmetyków z zawartością alkoholu. Jest szorstka, Często towarzyszy jej uczucie ściągnięcia i świądu. Łuszczy się nadmiernie a czasem pęka. Piecze po umyciu. Wymaga doboru specjalistycznych emolientów i nadzoru dermatologa.
Kilka wskazówek: Wybieraj emulsje zmiękczająco – oczyszczające. Szukaj produktów z kwasami omega, olejem z nasion winogron, ogórecznika, oraz substancjami łagodzącymi podrażnienie jak allantoina czy pantenol. Wybieraj dermokosmetyki bezzapachowe i bez konserwantów. Zrezygnuj z toniku, w jego miejsce używaj wody termalnej. Natychmiast po umyciu nakładaj na skórę krem emolientowy, aby uszczelnić naskórek i zapobiegać wysuszeniu.

3.     NACZYNKOWA
Nie toleruje środków rozszerzających naczynia, gorącego powietrza i gwałtownych wahań temperatury. Nie lubi promieni UV. Jest zaczerwieniona i podrażniona. Wymaga konsultacji dermatologa. Trzeba ją wspierać właściwą dietą i preparatami doustnymi wzmacniającymi naczynka.
Kilka wskazówek: Wybierz płyn micelarny do skóry naczynkowej lub delikatne mleczka. Szukaj produktów z witamina K, wyciągiem z nagietka lekarskiego oraz winorośli. Mleczko usuwaj letnia najlepiej przegotowaną wodą. Unikaj gorących kąpieli. Nie używaj gąbek i żeli myjących z cząsteczkami peelingującymi.

4.     TŁUSTA/MIESZANA
Ma rozszerzone pory, błyszczy się z powodu nadmiaru łoju. Podrażnienie skóry tłustej powoduje przesuszenie co pobudza do produkcji łoju. Przy skórze mieszanej mamy do czynienia z 2 rodzajami skóry: tłustą w okolicach czoła, nosa i brody (T) oraz suchą na policzkach. Idealnie byłoby stosować dwa różne produkty.
Kilka wskazówek: Wybieraj preparaty beztłuszczowe najlepiej płyn micelarny bądź żel. Usuwaj zanieczyszczenia wacikiem do momentu aż będzie czysty. Szukaj w produktach wyciągu ze skrzypu, łopianu, pokrzywy, białej herbaty i oczaru wirginijskiego. Zwróć uwagę na pH i unikaj alkoholu w preparatach do mycia. Bezwzględnie unikaj mydła. Żele spłucz obficie wodą . Zawsze tonizuj skórę po umyciu.

5.     TRĄDZIKOWA
Dotyczy nastolatków w okresie dojrzewania, ale może nawracać u dorosłych. W ciężkich wypadkach wymaga konsultacji dermatologicznej (wymaga leczenia doustnego i miejscowego). Istotna jest równowaga hormonalna oraz odżywianie. Objawia się łojotokiem, nadmiernym rogowaceniem ujść  gruczołów łojowych oraz zakażeniem bakteryjnym. Preparaty powinny usuwać zanieczyszczenia i nadmiar łoju ale jednocześnie zmniejszać stan zapalny.
Kilka wskazówek: Sprawdzaj pH, tonizuj skórę po umyciu. Wybieraj preparaty z zawartością mocznika i kwasu salicylowego, olejkiem drzewa herbacianego oraz wyciągiem z szałwii. Zwróć też uwagę na związki łagodzące podrażnienia takie jak wyciąg z aloesu, allantoiną, sole miedzi i cynku.

6.     TRĄDZIK RÓŻOWATY
Jest to choroba zapalna skóry. Wymaga nadzoru lekarza i terapii. Objawia się rumieniem i rozszerzonymi naczyniami krwionośnymi. Mogą występować grudki i krosty oraz łojotok.
Kilka wskazówek : Wybieraj dermokosmetyki specjalistyczne bez zapachu i konserwantów. Unikaj nadmiaru składników im mniej tym lepiej. Najlepsze będą płyny micelarne do skóry wrażliwej. Wyeliminuj produkty zawierające garbniki, olejki eteryczne, kwas salicylowy. Używaj tylko letniej wody.

7.     SKÓRA MĘŻCZYZN
Jest grubsza, lepiej nawilżona. Radko występuje skóra sucha.
Kilka wskazówek: Staranie spłukuj preparat używany do golenia. Do mycia stosuj żel łagodzący podrażnienia lub emulsję. Unikaj produktów zawierających alkohol. Po umyciu użyj emulsji natłuszczającej.


BĄDŹ KONSEKWENTNA I CIERPLIWA
Pierwszy krok jest najtrudniejszy, ale wyrobienie sobie nawyku codziennego, prawidłowego oczyszczania skóry to klucz do pięknej, zdrowej i rozświetlonej cery. Wystarczy kilka minut rano i wieczorem aby zobaczyć skutki.

Pozdrawiam Was cieplutko J



8 komentarzy:

  1. Bardzo przydatne porady. Ja posiadam cerę suchą i wrażliwą i nie zawsze wiem jaka pielęgnacja jest dla mnie odpowiednia. Będę tu zaglądać. :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Oczyszczanie to podstawa pielęgnacji! :)

    Zapraszam na nowy wpis!
    ALEXANDRAK-BLOG.BLOGSPOT.COM



    OdpowiedzUsuń
  3. Bardzo ciekawy post. Od dawna walczę ze swoją tłustą cerą ze skłonnością do zmian trądzikowych. Dobra dieta i dbanie o oczyszczanie to podstawa :)

    OdpowiedzUsuń