niedziela, 30 kwietnia 2017

Jaki MAGNEZ wybrać ???

   Witam wszystkich bardzo serdecznie. Dziś porozmawiamy o magnezie :). Dostępny jest bez recepty. Chyba nie skłamię, jeśli napiszę, że preparaty magnezowe są w czołówce sprzedawanych w aptece suplementów diety.

Warto zwrócić uwagę, na fakt, że zapotrzebowanie organizmu na magnez zależy od wieku, płci i uwarunkowań fizjologicznych.  Dawka dobowa dla kobiet powinna wynosić ok. 300mg/dobę (w ciąży i dla karmiących około 450 mg),a  dla mężczyzn około 375 mg/dobę. 
Naturalny magnez zawarty w naszej diecie znajduje się w  pestkach dyni, orzechach, migdałach, a także w kaszach, brązowym ryżu, fasoli oraz szpinaku. Owocach takich jak : banany, awokado oraz suszone: daktyle, figi i rodzynki. Dla bardziej wybrednych pozostaje kakao oraz gorzka czekolada. 
Rola magnezu w prawidłowym funkcjonowaniu naszego organizmu:
  • stabilizuje układ nerwowy, usprawnia pracę komórek nerwowych i przewodzenie impulsów między nimi
  • odgrywa ważną rolę w procesach metabolicznych, w przemianie węglowodanów, tłuszczy i białek
  • odpowiada za dostawę energii do każdej komórki organizmu, zwłaszcza do komórek nerwowych mózgu, zmniejsza ich nadpobudliwość, dlatego też poprawia pamięć, zdolność koncentracji
  • ma pozytywny wpływ na układ sercowo-naczyniowy, eliminuje skurcze naczyń krwionośnych, dzięki czemu zapobiega wahaniom ciśnienia krwi
  • uczestniczy w budowie kośćca, wraz z wapniem i witaminą D3
  • chroni organizm prze toksycznymi pierwiastkami (np. rtęć, kadm, ołów), pochodzącymi z warzyw i owoców, uprawianych na terenach skażonych
  • reguluje napięcie mięśni, dzięki czemu może łagodzić dolegliwości napięcia przedmiesiączkowego


Objawy wskazujące na niedobór magnezu:
  • zwiększona podatność na stres, nadmierna ruchliwość, nadpobudliwość, drażliwość, wahania nastrojów, trudności ze snem, zaburzenie
    koncentracji
  • zawroty, bóle głowy, omdlenia
  • bóle w okolicy serca, subiektywne odczucie "kołatania serca"
  • kurcze mięśniowe, szczególnie w okolicy łydek, nasilające się w nocy
  • drganie powieki


PAMIĘTAJ!!!

ZAWSZE WYBIERAJ LEK – preparatów magnezu będących lekiem, a nie suplementem diety, jest bardzo mało.(Wiadomo, że lek zawsze będzie lepszy, bardziej przebadany niż suplement diety. Nie twierdzę, że wszystkie suplementy są do niczego, ale na rynku jest sporo oszustów).

ZWRÓĆ UWAGĘ NA SÓL MAGNEZU ZAWARTĄ W PREPARACIE – od jej rodzaju zależy, jaka część magnezu zostanie wykorzystana przez nasz organizm. Wybieraj zawsze formy organiczne: mleczan, cytrynian (przyswajalne na poziomie około 90%), lub wodoroasparaginian. Wyjątkowo osoby cierpiące na refluks żołądkowy lub problemy z niestrawnością, mogą spokojnie sięgnąć po węglan magnezu, chlorek (ok.30%). Mimo stosunkowo niewielkiej procentowej zawartości przyswajalnego magnezu ma on inne zalety – zobojętnia kwas solny w żołądku.
Tlenku magnezu unikaj – nie wchłania się z niego więcej niż 5% dawki magnezu. W aptekach można kupić również magnezu chelatowany. Takie połączenie pozwala na dostarczenie jonów magnezu do miejsca optymalnego wchłaniania (w jelicie cienkim) w niezmienionej postaci. Ilość badań dla takiej formy jest ciągle niewystarczająca. 
SPRAWDŹ ZAWARTOŚĆ JONÓW MAGNEZOWYCH, A NIE ZWIĄZKU MAGNEZU W TABLETCE – szukaj na opakowaniu dokładnego zwrotu „jony magnezu” lub zapisu Mg2+. Ich ilość przeciętnie powinna wynosić w okolicy 50mg
SZUKAJ LEKÓW Z DODATKIEM WITAMINY B6 – wywiera ona korzystny wpływ na wchłanianie, transport oraz przyczynia się do utrzymania prawidłowych zapasów tego pierwiastka w organizmie.

DODATKOWE ZALETY-otoczka dojelitowa– powoduje, iż tabletka w nienaruszonej formie omija żołądek i uwalnia magnez dopiero w jelicie cienkim, z którego jest on najlepiej wchłaniany
dodatek potasu – polecany dla osób starszych, z chorobami sercowo-naczyniowymi oraz chorych na nadciśnienie, oraz przy częstych skurczach.

W RAZIE WĄTPLIWOŚCI PORADŹ SIĘ FARMACEUTY – jesteśmy w aptekach po to, aby pomagać.



Suplementacja preparatem magnezowym nie powinna być prowadzona równocześnie z leczeniem antybiotykami z grupy tetracyklin, gdyż ten biopierwiastek tworzy z nimi trwałe połączenia, uniemożliwiając przeciwbakteryjne działanie antybiotyku. Ponadto związki wapnia mogą zmniejszać wchłanianie magnezu.


Magnez dla najmłodszych.
Po czym rozpoznać:
Po pierwsze, pojawia się nadpobudliwość i nerwowość bez istotnej przyczyny, trudności w koncentracji uwagi. Stres szkolny, który powoduje nadmierne zużycie biopierwiastka przez organizm. Dziecko jest roztargnione i nie może zbyt długo zająć się tą samą czynnością. Niekiedy mogą wystąpić trudności w zasypianiu, a nawet bezsenność połączona z niepokojem i lękiem. Magnez niezbędny jest bowiem do prawidłowej czynności nerwów.
Dla dzieci mamy takie wygodne formy jak syropy, saszetki,żelki,tabletki musujące oraz tabletki.
Na rynku mamy także specjalne preparaty magnezowe dla mężczyzn.
Zawierają one dodatkowo:

Cynk – pomaga w zachowaniu prawidłowego poziomu testosteronu we krwi.

Maca – pomaga w zachowaniu naturalnej aktywności seksualnej i energii.

Ekstrakt Ashwagandhy KSM-66 – wspiera sprawność seksualna mężczyzn oraz pomaga utrzymać ruchliwość plemników, a także ich ilość. Dzięki swoim właściwościom wpływa pozytywnie na zdolność adaptacji w rożnego rodzaju sytuacjach stresowych oraz dodaje energii.


Selen -  przyczynia się do prawidłowego przebiegu spermatogenezy.







Przed zakupem warto przeanalizować skład .Preparatów magnezu jest tak wiele, że nie sposób wszystkie porównać. Mamy przeróżne formy :tabletek, kapsułek, form musujących, saszetek, syropów także żelek. Tym bardziej warto wiedzieć, który magnez jest faktycznie magnezem wartym uwagi.




Wybieraj świadomie! W końcu chodzi tu o Twoje zdrowie!
 Pozdrawiam cieplutko! ; )

15 komentarzy:

  1. Brałam kiedyś Aspargin, ale co do składu, to nie zwracałam na to uwagi.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. To dobry preparat. Co najważniejsze lek. Połączenie magnezu z potasem.Dziękuję , pozdrawiam cieplutko ☺

      Usuń
    2. Ja go biorę, niestety jest dipisane z boku drobnym 'suplement diety' i przestałam go brać i teraz nie wiem jaki wybrać.Wcześbuej tego dipusku nie widziałam

      Usuń
  2. Jeszcze kilka miesięcy temu brałam magnez codziennie przez pewien czas. Ostatnio o nim zapominam i odczuwam braki - zmęczenie, drgania powieki, bóle w okolicach serca. Chyba muszę do niego powrócić :)
    Obserwuję :)

    OdpowiedzUsuń
  3. Świetny post! Wczoraj z mamą kupowałyśmy magnez i zastanawiałyśmy się właśnie jaki będzie najlepszy. Świetnie, że można przeczytać u Ciebie takie posty. :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Dziękuję, bardzo miło mi to słyszeć ☺ pozdrawiam☺

      Usuń
  4. O kurcze nie wiedziałam, że nad zakupem magnezu trzeba się tak rozwodzić, myślałam, że magnez to magnez :))
    Dobry wpis Kochana :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Rzecz w braku świadomości pacjentów ☺ warto pytać ☺ całuski ☺

      Usuń
  5. Oj tak, zawsze mam dylemat i problem jednocześnie jaki magnez wybrać, gdyż aktualnie stosuję go u siebie :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Dzięki za odwiedziny ☺ mam nadzieję że trochę pomoglam☺

      Usuń
  6. Ja biorę CI-TRI-MAG FORTE, przy mojej wysokiej aktywności fizycznej sprawdza się gdy danego dnia nie zjem magnezu w naturalnej postaci.
    Pozdrawiam !

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Magnez w postaci cytrynianu - dobry wybór ☺ pozdrawiam☺

      Usuń
  7. Ja zawsze mocno odczuwam niedobory magnezu :( Wtedy jem gorzką czekoladę, pomaga!

    OdpowiedzUsuń